Haberler


Morgan Stanley: Fed Temmuz'da faizi 50 bp indirebilir

Morgan Stanley, ABD merkez bankası Fed'in, Cuma günkü güçlü ABD istihdam verisine rağmen, gösterge faizi temmuz ayında 50 baz puan indirebileceği tahmininde bulundu.

Chetan Ahya başkanlığındaki Morgan Stanley ekonomistleri, hazırladıkları notta, "Ekonomik ivmede daha derin ve daha kesin kayıp risklerine karşı korunmak için daha güçlü bir politika tepkisi gerekli," dediler ve risklerin aşağı yönde eğilim göstermeye devam ettiği ve finansal koşulların sıkılaşması ve şirket kredi risklerini ön plana çıkarması durumunda büyümeye kaydadeğer bir darbe gelebileceği uyarısında bulundular.

Faizlerde bu indirim beklentisi, hem beklenenden daha iyi çıkan ABD Haziran ayı tarım dışı istihdam verisine ve bunun sonucu değer kaybeden ABD Hazine tahvillerine rağmen geldi. Traderlar, bu gelişmeler sonucu, Fed'in 30-31 Temmuz'daki politika toplantısında faiz indiriminin büyüklüğüne ilişkin beklentilerini düşürmüşlerdi.

 

Morgan Stanley ekonomistleri, "Politika yapıcılarından, aşağı yönlü risklere karşı korunmak için, hızlı ve ön yüklemeli bir ayarlama beklemeye devam ediyoruz. Bu 50 baz puanlık bir faiz indirimi anlamına geliyor" dedi.