Haberler


Buffett nakite geçti

ABD'li iş insanı ünlü milyarder Warren Buffett'ın şirketi Berkshire Hathaway'in nakit varlığı ilk çeyrek itibarıyla 189 milyar dolarla rekor seviyeye yükseldi.

 

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Warren Buffet'ın şirketi Berkshire'ın kasasındaki nakit varlıklar rekor düzeye çıktı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Berkshire Hathaway'ın nakit varlıkları, şirketin en büyük pozisyonlarından biri olan Apple da dahil olmak üzere hisse senetlerini satmasıyla birlikte 2024'ün ilk çeyreğinde 189 milyar dolara yükselerek yeni bir rekora ulaştı. 

Şirket cumartesi günü, yılın ilk üç ayında 20 milyar doların biraz altında değerde hisse senedi sattığını ve aynı dönemde 2,7 milyar dolar satın aldığını açıkladı. Sonuç olarak hisse senedi portföyünün değeri yıl sonundaki 354 milyar dolardan 336 milyar dolara düştü.

Bu rakam, milyarder yatırımcı ve ekibinin değerli yatırımlar bulmakta yaşadığı zorluğun yanı sıra ABD devlet borçlarının yüksek getirisinin göreceli cazibesinin de altını çiziyor.

APPLE HİSSELERİNİN ÖNEMLİ KISMINI SATTI

ABD menkul kıymetler düzenleyicilerine yapılan başvuru, Berkshire'ın  2016'da ilk yatırım yapmasından bu yana temel holdingi haline gelen Apple'daki hisselerinin önemli bir kısmını sattığını gösterdi.

Şirket, iPhone üreticisindeki pozisyonunun ilk çeyrekte 135,4 milyar dolar değerinde olduğunu, 2023 sonunda 174,3 milyar dolar değerinde olduğunu ve yılın başında şirketteki varlıklarının yüzde 13'ünü sattığını belirtti.

Berkshire, aralık ayı sonunda Apple'daki hisselerini azaltmaya başlamış ve yaklaşık 10 milyon hisse satmıştı.

Buffett,  Apple'ın yönetim ekibine uzun zamandır övgüler yağdırıyordu ve 2022'de şirketi Berkshire'ın "dört devinden" biri olarak tanımlamıştı.  Apple'ın CEO'su Tim Cook, CNBC'ye Buffett'ın kendisine cuma günkü hisse satışlarından bahsettiğini söyledi. Cook, Berkshire'ın hissedar olmasının hâlâ bir ayrıcalık olduğunu ekledi.

REKOR KÂR AÇIKLADI

Berkshire, neredeyse tamamen sigorta işlerindeki iyileşmelerin yanı sıra yüksek faiz oranlarından kaynaklanan artış nedeniyle ilk çeyrekte sağlam kazançlar bildirdi. 

Şirketin faaliyet kârı bir önceki yıla göre yüzde 39 artışla 11,2 milyar dolara yükseldi.

Berkshire, ABD Merkez Bankası'nın enflasyonist baskıları bastırmak amacıyla faiz oranlarını artırma kararından da yararlandı.

Berkshire, büyük ölçüde kısa vadeli Hazine tahvillerine yatırılan nakit yığınından bu çeyrekte Faiz geliri olarak 1,9 milyar dolar kazandığını söyledi.

Genel olarak Berkshire, ilk çeyrekte bir önceki yılki 35,5 milyar dolardan yüzde 64 düşüşle 12,7 milyar dolar net kâr elde ettiğini açıkladı.

Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/buffett-nakite-gecti/1797131